Gra została przygotowana przez Stowarzyszenie Projekt Raszyn, jako forma edukacji ekologicznej, a jej założeniem jest pokazanie uczestnikom, że „ekologicznie, to także ekonomicznie”. Nawiązuje do tego również sama nazwa tego działania, dofinansowanego przez Gminę Michałowice z budżetu dla organizacji pozarządowych.
Śmieci nie znikają
Gra jest najważniejszym punktem oferty zajęć edukacyjnych, mających za cel przekonanie młodych ludzi, że powinno się dobrze segregować odpady, ponieważ dzięki temu można odzyskać z nich więcej wartościowych surowców. Sama rozgrywka polega na rywalizacji zespołów stworzonych z uczestników, którzy wcielają się w pracowników zakładu przetwarzania odpadów. W ten sposób młodzież nie tylko poznaje zasady funkcjonowania rynku ale, co ważne, może to stanowić zachętę, żeby w niedalekiej przyszłości wybrali dla siebie zawód związany z branżą ochrony środowiska. Uczestnicząc w projekcie młodzież dowiaduje się też, że wystawiane w workach przed dom śmieci, nie znikają w nieznany sposób, tylko albo zmieszane trafiają na wysypisko, marnując się tam dziesiątki lat, lub odebrane z pojemników do segregacji i po przejściu przez taśmy sortownicze zmieniają się w surowce, używane następnie do produkcji nowych przedmiotów.
Młodzi to przyszłość
Każda przygotowana lekcja, przewidziana dla starszych klas, składała się z prezentacji multimedialnej wprowadzającej w tematykę i zagadnienia eko, samej rozgrywki, części podsumowującej oraz warsztatów art-recyklingu. Chętne klasy mogły także zwiedzać sortownię PU Hetman w Nadarzynie. Pomysł okazał się trafiony, co widać było po stopniu zaangażowania zespołów, które wcale nie chciały kończyć emocjonującej rozgrywki, mimo że zajęcia dobiegły końca. Edukacja ekologiczna jest nadal bardzo potrzebna, co pokazuje wciąż ogromna liczba dzikich
wysypisk. W takim ujęciu ochrona środowiska naturalnego staje się podstawą zarówno idei, jak i praktyki zrównoważonego rozwoju. Tymczasem zasoby naturalne w szybkim tempie się wyczerpują, a zamiast coraz bardziej kosztownego ich wydobycia, można wykorzystywać surowce z odzysku. Dzisiaj młodzi to nasza przyszłość, to oni będą odpowiedzialni za nowe technologie, za projektowanie w duchu zero waste oraz realizowanie założeń GOZ, a także za zatrzymanie katastrofy klimatycznej.
Na rzecz zrównoważonego rozwoju
Stowarzyszenie Projekt Raszyn od 15 lat działa na rzecz zrównoważonego rozwoju, realizując projekty głównie na terenie gmin podwarszawskich. Swoją nazwę wzięło od cyklicznie organizowanej w gminie Raszyn inscenizacji upamiętniającej Bitwą pod Raszynem z czasów napoleońskich. Organizacja skupia także zarówno pasjonatów historii jak i ekologii. Działamy w zakresie edukacji kulturalnej, wokół tematów ważnych dla rozwoju kapitału społecznego. Tylko w tym roku, poza kwietniową rekonstrukcją Bitwy pod Raszynem w podwarszawskich Falentach (dofinansowaną przez gminę Raszyn), realizowaliśmy inne zadania z wsparciem Powiatu Pruszkowskiego (gra terenowa „Niepodległy Pruszków”), a także w gminie Michałowice „Okaż kulturę szanuj naturę”.
Jeden z ostatnich naszych projektów, realizowany w partnerstwie z GBP w Raszynie oraz KS Raszyn, to mural przedstawiający niezwykle utalentowaną, wielokrotną mistrzynię świata, młodą tenisistkę Igę Świątek, która także pochodzi z Raszyna, stąd został namalowany na ścianie tutejszej Szkoły Podstawowej.
Napisz komentarz
Komentarze