Prace na Szwedzkiej mają się zacząć na przełomie września i października. Wykonawca ma rok na ich zakończenie. Stanowią element większego planu stworzenia w tej części miasta sieci nowoczesnych i bezpiecznych dróg. Remont jednej z nich ulicy Bankowej został już zakończony. Bankowa ma nową jezdnię i dwa chodniki. Z kolei po zakończeniu remontu Szwedzkiej ma się rozpocząć remont ulicy Nowy Grodzisk.
Otwarcie na Warszawę
Szwedzka łączy się z ulicą Bałtycką, która biegnie do obwodnicy miasta, a więc stanowi drogę prowadzącą z tej części Grodziska do m.in. Warszawy. Dziś jednak nie można w Bałtycką ze Szwedzkiej wjechać, można z niej tylko zjechać. Na tym odcinku, który łączy się z Bałtycką ulica Szwedzka, jest jednokierunkowa. Można nią wrócić, ale nie można z Łąk wyjechać.
- Powodem takiego ograniczenia było bezpieczeństwo mieszkańców – mówi radny Łukasz Nowacki. - Kiedy Szwedzka była dwukierunkowa, panował na niej wzmożony ruch. Tymczasem ulica nie miała chodników. Aby więc usprawnić komunikacje w tej części miasta i otworzyć ruch dwukierunkowy, potrzebna jest inwestycja, która nie tylko poprawi jakoś jezdni, ale także zapewni bezpieczne pasy ruchu dla pieszych. Zwłaszcza dla dzieci uczących się w Szkole Podstawowej nr 4.
- Budowa ulicy Szwedzkiej to kluczowa inwestycja dla naszej dzielnicy – dodaje Łukasz Nowacki. – Dzięki niej zwiększy się płynność komunikacyjna w tej części miasta i bezpieczeństwo mieszkańców.
Dziś Szwedzka jest ulicą jednokierunkową, można nią wjechać do miasta, ale nie można z niego wyjechać. Po zakończeniu remontu Szwedzka będzie można wjechać i wyjechać z miasta. Będzie ulicą dwukierunkową. A dzięki zbudowaniu chodnika, bezpieczną dla pieszych.
Czego jeszcze potrzebują Łąki
- Łąki z dzielnicy przemysłowej zmieniają się powoli w dzielnice, w której pojawiają się nowe segmenty, nowe osiedla mieszkaniowe. Notujemy duży napływ ludności. Nasza dzielnica się urbanizuje – mówi Łukasz Nowacki. – A to oznacza nowe wymagania wobec samorządu. Będziemy więc m.in. szukać miejsca i funduszy na budowę nowego dużego placu zabaw, gdyż ten plac przy ulicy Przemysłowej już nie wystarczy. Powstały przecież nowe osiedla m.in. przy Różanej i Rumiankowej. Pozyskuje też działki, które zostaną wykorzystane na stwarzanie terenów zielonych skwerów i parków – dodaje radny. - Nasadzenia nowych drzew i krzewów, czyli zazielenienie dzielnicy jest jednym z oczekiwań mieszkańców. Gmina kupiła już działkę przy Granicznej i Traugutta, żeby tam stworzyć skwer - dodaje.
Kolosalny wpływ na zmianę oblicza i rozwój Łąk, zdaniem radnego, będzie miała inwestycja, która wkrótce rozpocznie się w graniczącej z tą dzielnicą pod grodziskiej Chlebni.
- Budowa w Chlebni zbiornika retencyjnego, który ma liczyć prawie 50 ha, a który na pewno stanie się atrakcją dla miłośników wypoczynku nad wodą, a także wodnych sportów sprawi, że w pobliżu Łąk powstanie infrastruktura turystyczna – mówi Łukasz Nowacki. A wtedy ostatecznie z dzielnicy przemysłowej Łąki staną się dzielnicą mieszkalną i wypoczynkową.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze