Reklama

Historyczna mozaika z Pruszkowa częściowo uratowana

Pod koniec stycznia w Pruszkowie, przy ulicy Chopina 58, rozebrano budynek, który częściowo był pokryty mozaiką porcelitową. Deweloper, który jest odpowiedzialny za prace, zabezpieczył fragment mozaiki i przekazał władzom miasta.
Historyczna mozaika z Pruszkowa częściowo uratowana
Zachowana mozaika

Źródło: UM Pruszków

Budynek z mozaiką w Pruszkowie [GALERIA ZDJĘĆ]

Zabytkowa mozaika

Mozaika pochodziła z Zakładów Porcelitu Stołowego "Pruszków", które powstały w mieście w połowie lat 50. dwudziestego wieku. Zakłady przekształcono z fabryki fajansu, utworzonej w 1872 roku.

Ani budynek, który został rozebrany, ani widniejąca na nim mozaika, nie były chronione przez urząd, ale mazowiecki konserwator rozpoczął audyt, by historyczne mozaiki wpisać do rejestru zabytków. Sprawą zainteresowała się Polska Agencja Prasowa. O losy mozaiki PAP zapytała dewelopera, który dokonał rozbiórki.

Zachowany zabytek

„Zachowaliśmy fragmenty mozaiki z porcelitu, które znajdowały się na jednym z rozbieranych budynków i będziemy analizować, jak najlepiej je zagospodarować. Rozmawialiśmy także z władzami miasta Pruszkowa na temat możliwości ich przekazania. Jesteśmy również otwarci na przekazanie ich zainteresowanym osobom w każdej chwili" – powiedział w rozmowie z PAP pełnomocnik zarządu NS Nieruchomości Sp. z o.o., Tomasz Romański.

Deweloper zaznaczył, że rozbiórka budynków była konieczna.

Wielokrotnie byliśmy wzywani przez Powiatowy Nadzór Budowlany do podjęcia działań mających na celu zabezpieczenie i rozbiórkę budynków, ponieważ stwarzały one ryzyko katastrofy budowlanej – groziły zawaleniem” – dodał, jak przekazuje PAP, Tomasz Romański i zaznaczył, że podczas działań uratowano tyle historycznego dziedzictwa, ile było można: „Niestety, po tylu latach zarówno ściany budynków, jak i sam porcelit na jednym z nich były w bardzo złym stanie. Przez wiele lat budynki stały praktycznie puste i zaniedbane" – dodał. Wyjaśnił, że podejmował wiele starań, aby je zabezpieczyć i uratować, co się dało – nie było to proste, bo ściany przy minimalnym nacisku po prostu się kruszyły i waliły”.

Budynek z mozaiką w Pruszkowie [GALERIA ZDJĘĆ]

Źródło: UM Pruszków

Co dalej z mozaiką?

Źródło: UM Pruszków

Deweloper przekazał władzom miasta niecałe dwa słupy obłożone mozaiką, która prawdopodobnie pochodzi z zakładów porcelitu w Pruszkowie. Elementy są zabezpieczone i znajdują się w siedzibie TBS.

Źródło: UM Pruszków

O dalszych losach i ewentualnej możliwości wyeksponowania zabezpieczonej elewacji, która nie jest wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Pruszków, ani też nie jest objęta żadną ochroną konserwatorską, poinformujemy, gdy zapadną wiążące decyzje w tej sprawie” – możemy przeczytać na stronie urzędu miasta w Pruszkowie.

Budynek z mozaiką w Pruszkowie [GALERIA ZDJĘĆ]

Źródło: UM Pruszków

Zobacz także:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!
 
Reklama
Reklama