Uwaga, konkurs!
Ławeczka ma być zarówno wyrazem hołdu dla Pułkownika, jak i miejscem odpoczynku dla spacerowiczów. Miejscowi artyści i projektanci mają okazję się wykazać i na stałe wpisać się w krajobraz miasta. Każdy może spróbować swoich sił w konkursie i przedstawić projekt pomnika. Szczegóły konkursu można przeczytać na stronie internetowej urzędu gminy. Prace należy składać do 25 kwietnia. Artyści, jeżeli macie pomysł, czas się wykazać!
.jpg)
„Ławka ustawiona zostanie w Brwinowie w sąsiedztwie budynków przy ul. Pszczelińskiej 12A i ul. Kraszewskiego 4 na skwerze płk. Franciszka Niepokólczyckiego. Siedzącemu Pułkownikowi ma towarzyszyć pies – taki jak według wspomnień rodziny chętnie przyłączał się do jego spacerów” – możemy przeczytać na stronie urzędu gminy.
.jpg)
Kim był pułkownik Niepokólczycki?
Franciszek Niepokólczycki był Żołnierzem Wojska Polskiego, uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1939 roku był dowódcą niezrealizowanego zamachu na Adolfa Hitlera w Alejach Ujazdowskich. Niedługo później został jednym z dowódców Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim dowodził wydziałem saperów. Po kapitulacji trafił do obozu jenieckiego w Niemczech. Powrócił z niego wraz z płk. Janem Rzepeckim, który został zastępcą ostatniego dowódcy AK generała Leopolda Okulickiego. Po II wojnie światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną przeciwko władzom komunistycznym. Został prezesem II Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Więziony i skazany przez komunistów na karę śmierci, przez całe życie szedł drogą „honoru Polaka prawdziwego". Karę Franciszka Niepokólczyckiego zmieniono na dożywocie.
.jpg)
„Z więzienia wyszedł w 1956 r. Pułkownik Niepokólczycki ostatnie lata swojego życia spędził w Brwinowie. Przez lata mieszkał na osiedlu Maryninek. Po śmierci spoczął na brwinowskim cmentarzu” – przypominają przedstawiciele urzędu.
Napisz komentarz
Komentarze