Reklama

Jakie są najczęstsze korelacje na rynkach finansowych?

Jakie są najczęstsze korelacje na rynkach finansowych?

Zależności zachodzące na rynkach kapitałowych

Współczesna gospodarka i rynki działają na zasadzie naczyń połączonych, dlatego wielu inwestorów śledzi różne informacje w nadziei, że znajdą jakieś korelacje. W przypadku, gdy dwa zjawiska zachodzą w zgodny sposób to oznacza dodatni współczynnik korelacji. Przykładem mogą być zachowania kursów złota i srebra, które są prawie identyczne i podążają w tym samym kierunku. Jednocześnie jest wiele mniej oczywistych i widocznych na pierwszy rzut oka zależności pomiędzy różnymi instrumentami i zjawiskami ekonomicznymi.

Istnieje wiele rodzajów zależności na rynkach. Niektóre są bardziej związane z giełdą, inne z walutami lub rynkiem surowców. Ze względu na typy zależności, najczęściej spotykane są korelacje:

  1. pomiędzy głównymi indeksami giełdowymi – w tym wypadku głównym parkietem jest nowojorski indeks NYSE, za którym podążają inne giełdy,
  2. ceny surowców są odwrotnie skorelowane z dolarem amerykańskim – jeśli indeks dolara drożeje, to ceny towarów spadają,
  3. ceny ropy mocno wpływają na ceny innych aktywów i produktów – w końcu ich transport odbywa się najczęściej drogą lądową.

Jednocześnie ta korelacja nigdy nie jest 100%, zawsze istnieją pewne odchylenia i rozbieżności w wycenie.

W jaki sposób zastosować wiedzę na temat korelacji? 

Wiedzę na temat zachowań rynkowych można z powodzeniem wykorzystać przy budowie portfela inwestycyjnego. Można dobierać takie instrumenty, dla których istnieje duże prawdopodobieństwo, że zachowają się w określony sposób w przyszłości. Jednocześnie może to być czynnik, który będzie miał znacznie większe znaczenie w przypadku całych sektorów gospodarki niż dla pojedynczej spółki. Dlatego dobrą strategią jest inwestowanie w fundusze, które skupiają wiele podmiotów mających ekspozycję na dany surowiec lub sektor gospodarczy. Idealne w tym przypadku będą ETF-y, czyli niskokosztowe fundusze zarządzane w sposób pasywny. Największy wybór ETF-ów występuje na platformach brokerskich, które działają na wielu rynkach jednocześnie. Jeśli chcesz mieć większy wybór funduszy, to Saxo forex broker oferuje najlepsze możliwe warunki do handlu.

Jaki jest wpływ inflacji i stóp procentowych na rynki finansowe?  

Duży wpływ mają na to, co obecnie dzieje się na rynkach mają również zjawiska monetarne, kreowane przez politykę banków centralnych. Inflacja może zmniejszać spadek rentowności rynku obligacji i podbijać ceny akcji. Z kolei rosnące stopy procentowe zmniejszają atrakcyjność rynków akcji i obligacji na rzecz lokat bankowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!
 
Reklama