Rada Miasta w Podkowie Leśnej poparła petycję Inicjatywy Las Młochowski ,,Las Młochowski dla ludzi, nie dla tartaków”. Autorzy petycji, zaniepokojeni są skalą wycinek w Lesie Młochowskim, domagają się zaprzestania pozyskiwania przez Lasy Państwowe drewna w celach gospodarczych. Nie negują cięć sanitarnych, pielęgnacyjnych czy nawet przebudowy drzewostanów. Jednak to co widać gołym okiem to wycinanie drzew dla pozyskania drewna. Miasto, mieszkańcy i ekolodzy są wyjątkowo zgodni: dość wycinania drzew bez powodu innego niż ekonomia.
Cenny las
– Las Młochowski położony jest w znacznej części na terenie Podkowy Leśnej i stanowi obszar wyjątkowo cenny pod względem przyrodniczym. Ma status lasu ochronnego według decyzji Ministra Środowiska, a na jego obszarze znajdują się rezerwaty przyrody – czytamy w decyzji Rady Miasta.
Las Młochowski to miejsce rekreacji nie tylko dla mieszkańców pobliskich miejscowości, ale także aglomeracji warszawskiej. Dlatego zdaniem Rady Miasta należy brać pod uwagę nie tylko ekonomię, ale także funkcje społeczne, przyrodnicze i gospodarcze tego lasu. Warto też mieć świadomość, że jego dalsza intensywna eksploatacja gospodarcza grozi: „zaburzeniem równowagi i nieodwracalną utratą walorów przyrodniczych i społecznych. Ponadto biorąc pod uwagę usytuowanie lasu w bezpośredniej bliskości miasta celowe jest rozszerzenie jego funkcji edukacyjnych i rekreacyjnych, z zachowaniem rezerwatów znajdujących się na jego terenie”.
Rozmawiać i ratować
Rada Miasta Podkowa Leśna zaproponowała Nadleśnictwu Chojnów wspólne, ponowne przeanalizowanie Planu Urządzania Lasu na lata 2018-2027, czyli planowanej w tym czasie wycinki. A przede wszystkim - zaprzestanie wycinki drzewostanu na cele gospodarcze.
Nawet jeśli wycinka drzew jest zgodna z PUL (Plan Urządzania Lasu), to nie jest zgodna z dobrem mieszkańców i środowiska. Czas pandemii pokazał, że las jest nam potrzebny do życia i utrzymania dobrego stanu zdrowia – mówi dr Małgorzata Stępka z Dendropolis. – Dwie godziny spaceru po lesie to jak zastrzyk witamin i najlepsza „kuracja antywirusowa". Aktywność fizyczna w lesie pozwala skuteczniej odreagować stresy i poprawić kondycję niż ćwiczenia na siłowni, co przekłada się na wzmocnienie odporności. Poza tym kontakt z naturą jako przeżycie metafizyczne jest żywotną potrzebą każdego człowieka w każdych czasach-dodaje.
Nadleśnictwo Chojnów w odpowiedzi zapewniło, że działania nie naruszają prawa, ani nie grożą biologicznej trwałości lasu. Wykonywane są przede wszystkim zabiegi pielęgnacyjne i sanitarne. A pozyskiwanie drewna nigdy nie było głównym celem działań nadleśnictwa.
Własnymi rękami
Kiedy nie można szybko i skutecznie zdziałać oficjalną i legalną drogą, zdesperowani ludzie podejmują czasem działania niezgodne z prawem. Na stronach Facebooka Inicjatywy Las Młochowski ukazał się post odcinający ekologów, od ludzi którzy, aby obniżyć wartość ściętego drewna wbili gwoździe w pnie ściętych drzew.
– Takie działania pokazują frustracje społeczności lokalnej – czytamy w komentarzu Inicjatywy Las Młochowski, która jasno opowiada się w sprawie obrony lasu za drogą dialogu z leśnikami.
Czy będzie to droga skuteczna? Miejmy nadzieje, że tak skoro wszyscy stają jednym frontem w obronie lasu.
Napisz komentarz
Komentarze