W tym roku organizator festiwalu, czyli Milanowskie Centrum Kultury oddał to wydarzenie w ręce mieszkańców. Podczas trzech dni trwania festiwalu będzie można uczestniczyć aż w 41 wydarzeniach kulturalnych, warsztatach i spotkaniach. W ogrodach otwartych dla mieszkańców będzie można zwiedzać wystawy milanowskich artystów, wysłuchać koncertów, podziwiać obrazy oraz zdjęcia, obejrzeć spektakl teatralny, oraz uczestniczyć w różnorodnych warsztatach, prelekcjach i pokazach filmowych.
Dodajmy, że na ogrody rozumiane jako wydarzenia kulturalne zapraszają także organizacje pozarządowe, które mieszczą się w Milanówku jak Stowarzyszenie T-Art czy fundacja „Przyjaciele dzieciom”.
Trzy dni festiwalu, czyli co warto zobaczyć
Mieszkańcy przygotowali w swoich ogrodach szereg wydarzeń dla dorosłych, ale także dla dzieci i młodzieży. W piątek organizatorzy festiwalu zapraszają na otwarcie Muzycznego ogrodu sztuki przy ulicy Wspólnej 24, gdzie będzie można posłuchać muzyki w wykonaniu nauczycieli i uczniów szkoły muzycznej. Tego dnia odbędzie się także sześć innych interesujących wydarzeń a m.in. warsztaty rękodzieła Coś pięknego z niczego, przy ulicy Bagnistej 7. Tam będzie można m.in. nauczyć się jak samemu ozdobić stare meble i lustra.
W sobotę warto całą rodziną iść m.in. na warsztaty „Spotkanie z pszczółką i guziczkiem”, które odbędą się przy ulicy Królewskiej 56. Dla dzieci od lat 7 odbędą się tam warsztaty przybliżające historie guzików, a także to na czym polega praca pszczelarza!
Cudze chwalicie swojego nie znacie
Willa Sadówek – ogród pełen pasji mieszcząca się przy ulicy Tadeusz Kościuszki 40 zaprasza nie tylko do podziwiania pięknego ogrodu, gdzie kiedyś mieścił się sad, a dziś znajduje się mini zoo. W sobotę po południu właściciele Sadówka opowiedzą o ciągnącej się od pokoleń rodzinnej tradycji, czyli toczeniu drewnianych mis. Odwiedzając Sadówek, będzie można, dowiedzieć się także jak takie piękne przedmioty powstają.
Także w sobotę W kosmicznym ogrodzie przy ulicy Wspólnej 23 będzie można obserwować przez teleskop słońce. Dzieci młodsze będą mogły zbudować bazę kosmiczną z klocków lego, a starsze poznać czym jest elektromagnetyzm Ziemi i słońca. W kosmicznym ogrodzie odbędzie się także konkurs z wiedzy o układzie słonecznym.
Z kolei w niedziele przy ulicy Kazimierzowskiej 87 podczas naukowego bloku młodzi ludzie będą mogli poeksperymentować z ciekłym azotem oraz dowiedzieć się, czy zbudowanie sondy kosmicznej jest trudne. Poza tym w tym ogrodzie dorośli będą mogli obejrzeć obrazy i fotografie właścicieli ogrody i skosztować molekularnych lodów. W niedziele na Spacer Zielarski, czyli podróż do poznawania tajemnic łąk, lasów i pól, lekcje rozpoznawania ziół i rozmowę o ich właściwościach i zastosowaniu zaprasza znawczyni ziół Ilona Zabrzewska. Uczestnicy spaceru ruszą ścieżką w stronę Brwinowa z rogu ulic Krakowskiej i Czubińskiej.
W niedziele w parku zielony dołek także odbędą się cztery ogrody rozumiane jako wydarzenia kulturalne. Posłuchamy tam m.in. koncertu mis tybetańskich, a także obejrzymy spektakl Kobiecy ogród w wykonaniu milanowskiej grupy T-Art, które wydarzenie zamknie tegoroczny festiwal.
Narodziny idei Otwartych Ogrodów
Autorami pomysłu stworzenia Festiwalu Otwarte Ogrody są Magdalena Prosińska i Łukasz Willmann. Celem jest integracja społeczności lokalnej wokół tradycji, zrównoważonego rozwoju, a także promocja działań lokalnych artystycznych i edukacyjnych. Dodajmy, że tegoroczny Festiwal Otwarte Ogrody w Milanówku charakteryzuje różnorodność wydarzeń.
Napisz komentarz
Komentarze