Reklama

Historia

Jaka jest historia powiatu grodziskiego i pruszkowskiego? Jakie tradycje Mazowszan przetrwały na terenie powiatu do dnia dzisiejszego? Z czego kiedyś słynął powiat?

Z artykułów z tej kategorii dowiesz się ciekawostek historycznych, przejrzysz dawne zdjęcia i… być może lepiej zrozumiesz niektóre tradycje swoich pradziadków.

Gotowy odbyć podróż do przeszłości? No to zaczynamy!

Na starym cmentarzu w Grodzisku Mazowieckim
Alejkami starego cmentarza w Grodzisku Mazowieckim

Stary cmentarz w Grodzisku Mazowieckim to dziś swoiste muzeum dokumentujące w szczególny sposób dzieje miasta. Intensywny rozwój gminy, systematyczny wzrost liczby mieszkańców powodują, że troska o tę nekropolię i zabytkowe pomniki przeszłości staje się sprawa niezwykle ważną. Pierwsze dni listopada są okazją, aby o tym przypomnieć.

31.10.2023 17:03
Wykonano w Milanówku, do oglądania w Warszawie
Wykonano w Milanówku, do oglądania w Warszawie

W „Przeglądzie regionalnym” pisaliśmy ostatnio o odnalezieniu podczas prac remontowych i porządkowych prowadzonych na terenie willi Waleria w Milanówku zabytkowej fontanny. Dlatego warto wybrać się do Warszawy, aby w Galerii Kordegarda Narodowego Centrum Kultury na Krakowskim Przedmieściu obejrzeć prace Jana Szczepkowskiego, który w tej willi mieszkał i tworzył. Wystawę można oglądać do 12 listopada.

27.10.2023 17:03    1
Muzeum Kresów na kresach Grodziska Mazowieckiego
Muzeum Kresów na kresach Grodziska Mazowieckiego

Dwór Biniszewice, a w nim Muzeum Lwowa i Kresów, znajduje się w połowie drogi między Grodziskiem Mazowieckim a Radziejowicami. Jego gospodarze Aleksandra i Bogdan Biniszewscy nie reklamują się zbytnio, m.in. za sprawą wnętrza, które oszałamia, ale nie pomieściłoby wszystkich chętnych do udziału w organizowanych przez nich wydarzeniach.

15.10.2023 08:01    1
Reklama
Dofinansowanie na remont zabytków
Dofinansowanie na remont zabytków

Są już znane wyniki drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Z Powiatu Grodziskiego dofinansowanie otrzymały:

02.10.2023 07:00
Grodziskie gminy z dotacjami na rewitalizację zabytków
Grodziskie gminy z dotacjami na rewitalizację zabytków

Gminy z Powiatu Grodziskiego oraz samorząd powiatu grodziskiego otrzymały promesy na dofinansowanie remontów i rewitalizacji zabytków, którymi zarządzają.

03.08.2023 14:00    1
Ostatnia taśma
Ostatnia taśma

Był taki film – dziś już klasyka gatunku „Ostatni seans filmowy” w reżyserii Petera Bogdanovicha z 1971 roku. W przypadku grodziskiego kina „Wolność” ostatni seans filmowy miał miejsce w czerwcu 2008 roku, tydzień przed otwarciem obecnego Centrum Kultury. Wyświetlono wówczas dwa filmy: „Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego i „Miś” w reżyserii Stanisława Barei. Wstęp był wolny. Widzowie mogli częstować się salcesonem i kaszanką, a na pamiątkę zabrać ze sobą jeden z kinowych foteli.

01.07.2023 08:00    1
Reklama
Interaktywny Quiz Wiedzy o Raszynie
Interaktywny Quiz Raszyn: Wiedza, Rywalizacja i Zabawa na Najwyższym Poziomie!

Raszyn, małe miasteczko pełne pasji i wiedzy, zamieniło się w arenę emocjonującej rywalizacji intelektualnej. W hali sportowej Centrum Sportu Raszyn odbyła się pierwsza edycja Interaktywnego Quizu Wiedzy o Raszynie, który zjednoczył lokalną społeczność w fascynującej grze o tytuł Mistrza. Wzmożone przygotowania, intensywna walka o punkty i niezapomniana atmosfera dopingowana przez liczne tłumy - to wszystko sprawiło, że uczestnicy i kibice opuścili to miejsce z dreszczykiem emocji i uśmiechami na twarzach.

24.05.2023 14:05    3
Zabytki w Gminie Raszyn
Zabytki w Gminie Raszyn

Zabytkowe miejsca, które warto zobaczyć w gminie Raszyn. Ich walory architektoniczne, historyczne i naukowe.

12.04.2023 08:00
[FILM] Wojska polskie i saskie, dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego w bitwie z korpusem wojsk austriackich.
[FILM] Wojska polskie i saskie, dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego w bitwie z korpusem wojsk austriackich.

19 kwietnia 1809 roku w czasie wojny z Austrią na terenie dzisiejszej gminy Raszyn została stoczona bitwa przez wojska polskie i saskie, dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego, z korpusem wojsk austriackich, pod dowództwem arcyksięcia Ferdynanda Karola d'Este.

05.04.2023 08:00
Historia i osiągnięcia Ochotniczych Straży Pożarnych w Raszynie, Dawidach i Falentach
Historia i osiągnięcia Ochotniczych Straży Pożarnych w Raszynie, Dawidach i Falentach

Ochotnicze Straże Pożarne w Raszynie, Dawidach i Falentach mają za sobą bogatą historię, a ich zaangażowanie i poświęcenie przyczyniły się do znaczących osiągnięć na rzecz lokalnych społeczności. Dzięki współpracy z władzami samorządowymi oraz ciągłemu rozwojowi, jednostki te nie tylko zyskują nowoczesne wyposażenie, ale również uczestniczą w ważnych zawodach sportowo-pożarniczych, zdobywając wysokie miejsca na podium. Współpraca z innymi jednostkami oraz podnoszenie kwalifikacji członków tych straży pozwala im na skuteczne interweniowanie w różnych sytuacjach ratowniczych, zarówno na terenie własnych gmin, jak i poza nimi.

29.03.2023 08:00
Wykład doktora Henryka Piskunowicza na temat Komendy Głównej AK
Wykład doktora Henryka Piskunowicza na temat Komendy Głównej AK

W sobotę, 11 lutego, w muzeum Dulag 121 doktor Henryk Piskunowicz wygłosił wykład poświęcony historii Kedywu. Historyk przedstawił zarys profilu oddziałów, które podczas II wojny światowej walczyły z niemieckim okupantem.

12.02.2023 08:00    1
Przetrwały tylko piosenki
Przetrwały tylko piosenki

W lutym przypada 82. rocznica likwidacji grodziskiego getta. Wywiezionych zostało wówczas stąd do miejsc późniejszej zagłady blisko sześć tysięcy obywateli żydowskich, w tym ponad trzy tysiące mieszkańców Grodziska Mazowieckiego. Jak miasto upamiętnia ten straszny czas, mówi Aldona Józefowicz z Centrum Kultury.

11.02.2023 14:00
Jak wesoły Mazur spędzał święta?
Jak wesoły Mazur spędzał święta?

Jak obchodzono święta Bożego Narodzenia w wiekach dawnych, wśród ludu zwanego Mazurami, mieszkańcami Mazowsza? Jak charakteryzowano włościan ziemi mazowieckiej?

25.12.2022 08:02    2
Dlaczego Wigilia to Wigilia?
Dlaczego Wigilia to Wigilia?

Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez towarzyszących świętom tradycji. Ale czy wiemy, skąd wzięły się te zwyczaje?

24.12.2022 09:51
Ku pamięci ofiar
Ku pamięci ofiar

W sobotę 10 grudnia muzeum Dulag 121 w Pruszkowie odwiedziła Maria Zima-Marjańska, historyk i pracownik IPN. Autorka opowiedziała o swojej książce „Ekspertyza w sprawie obozu przejściowego w Pruszkowie (Durchgangslager 121 Pruszków) i jego statusu”.

16.12.2022 07:05    1
Reklama
Reklama
Reklama